Príznaky žltačky

Príznaky žltačky

Žltačka je ochorene pečene, ktoré poznáme v rôznych typoch. Rozoznávame žltačku typu A, B, C, D a dokonca aj E. Najvýznamnejšie sú prvé tri, pričom typ C je najnebezpečnejší a môže byť aj smrteľný.

Hepatitída typu A

Hepatitída typu A  nie je životu nebezpečná a prebieha zvyčajne akútne, to znamená príznaky choroby nastupujú náhle a rýchlo. Podobne však aj odznievajú. Príznaky hepatitídy typu A sa veľmi podobajú klasickej chrípke. Patria medzi ne: bolesti kĺbov, bolesti svalov, zvýšená teplota, zvracanie, nechutenstvo.

Hepatitída typu B

Hepatitída typu B je nebezpečnejšia ako typ A, pretože často prechádza do chronického štádia. Chorý si toho nie je vedomý a zostáva zdrojom tejto nákazy pre svoje okolie. Takisto jemu hrozí nebezpečenstvo cirhózy pečene, prípadne rakoviny pečene.

Inkubačná doba je jeden až 6 mesiacov. Po prepuknutí choroby sa objavia príznaky podobné slabej chrípke. Sú to: únava, slabosť, nechutenstvo, nevoľnosť, kožné vyrážky.

Hepatitída typu C

Žltačka typu C bola objavená až v roku 1989. Patrí medzi veľmi nebezpečné choroby, ktoré sa môžu končiť smrťou. Prenáša sa sexuálnym stykom. Príznaky sú: žlté sfarbenie kože a očného bielka, svrbenie celého tela ( dlhotrvajúce ), tmavý moč, tlak v bruchu a podobne.

Bude vás zaujímať:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.