Príznaky zápalu pľúc

Príznaky zápalu pľúc

Zápal pľúc patrí medzi závažné ochorenie dýchacích ciest. Problematickým je hlavne u malých detí. Zápal pľúc je vírusové ochorenie, ktoré sa môže neskôr skomplikovať rôznymi ďalšími infekciami.

Zápal pľúc postihuje pľúcne tkanivo, a to konkrétne pľúcne mechúriky. V týchto malých mechúrikoch dochádza k výmene kyslíka medzi vzduchom a krvou. Počas zápalu pľúc sa v pľúcnych mechúrikoch môže objaviť neželaná voda.

Infekcia sa dostáva do pľúc postupne z horných dýchacích ciest. Najskôr sú napadnuté priedušky, neskôr môže infekcia zostúpiť až do pľúc a spustiť samotný zápal pľúc.

Príznaky

Medzi príznaky zápalu pľúc radíme nasledovné: kašeľ ( ten je na začiatku dráždivý, neskôr sa mení na hlienový ), bolesť hrudníka ( najčastejšie sa jedná o bodovú bolesť hrudníka, ktorá je citeľná hlavne počas hlbokého dýchania či počas kašlania ), sťažené dýchanie, zimnica, horúčka a triaška.

Medzi ďalšie príznaky môžeme radiť: bolesť hlavy, kĺbov, svalov, zvracanie, únava, nechutenstvo. Ak je zápal pľúc čisto vírusové pôvodu, tak možno očakávať zvýšenú bolesť hlavy, svalov a kĺbov.

Nákaza

Zápal pľúc môžu spôsobiť vírusy, baktérie, ale aj plesne. Nákaza sa šíri najmä kvapôčkovým spôsobom ( kašeľ, kýchanie, rozhovor s chorým človekom ). Na začiatku môže byť aj vdýchnutie cudzorodého telesa.

Bude vás zaujímať:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.