Príznaky zápalu močových ciest

Príznaky zápalu močových ciest

Zápaly močových ciest patria medzi veľmi časté ochorenia žien aj mužov. Príznaky a sila ochorenia sa líši od prípadu k prípadu. Tieto zápaly sú však vcelku jednoducho liečiteľné a nepredstavujú významnejšie riziko pre zdravie človeka.

Príznaky zápalu močových ciest závisia od typu zápalu. Poznáme dva základné typy – cystitída ( zápal močového mechúra ) a uretritída ( zápal močovej rúry ).

Rizikovejšou skupinou sú ženy vo vekovej skupine 20 – 50 rokov. Súvisí to najmä so sexuálnym životom. Ženy sú infikované niekoľkokrát častejšie ako muži. Infekcia sa môže opakovať niekoľkokrát ročne.

Ženy sú infikované častejšie aj z dôvodu dĺžky močovej trubice. U žien je to iba 5 cm, kým u mužov je to viac ako 20 cm.

Príznaky zápalu močového mechúra

Zápal močového mechúra sa začína bolesťami pri močení, ktoré je často sprevádzané ťažkosťami pri vyprázdňovaní sa. Človek je schopný vypudiť iba malé množstvo moču. Niekedy môže moč obsahovať aj krv. Zápal močového mechúra je spôsobený baktériou Escherichia coli, ktorá sa bežne nachádza v tráviacom trakte človeka.

Príznaky zápalu močovej rúry

Priebeh zápalu močovej rúry je pomalší ako zápalu močového mechúra. U mužov sa prejavuje bolesťami  v oblasti penisu, prípadne bielymi výtokmi. U žien je tento zápal zvyčajne spojený so zápalom pošvy.

Bude vás zaujímať:

Skúsenosti a názory:
2 názory na “Príznaky zápalu močových ciest

  1. Veronika34

    Najlepšie čo človek môže urobiť je niečomu takému sa jednoducho vyhnúť. Myslím, že existuje veľa ciest ako to urobiť a trebárs to uchytiť hneď v začiatku. Mne sa tak podarilo pri upratovaní trošku nepozornosti. Krátke tričko a keď človek upratuje tak si to neuvedomí. Až keď zápal z práce pominul, pocítila som dosť nepríjemnú bolesť. Okamžite som si dala variť urologický čaj, obliekla som si teplú mikinu, oteplené ponožky, dala som si uroval biotic a s čajom išla hneď do postele. Našťastie to všetko v priebehu pár minút pominulo. No, určite ak by to pretrvalo, tak by som šla k lekárovi sa poradiť. Podľa mňa najviac zaváži, ak sa problém začne riešiť hneď od začiatku a nie čakať, že možno sa sám stratí.

  2. Betka

    Príde mi, že tých informácii je trošku málo, ale vystihujú podstatu ako to všetko prebieha. Veronika máš pravdu, je lepšie sa tomu vyhnúť, ale keď už sa stane, tak sa stane a je lepšie sa čím skôr z toho dostať 🙂 V mnohých článkoch som sa dočítala, že najlepšie sú brusnice 🙂 Mali by sme vypiť minimálne 2,5 litra vody (ja si to teda neviem predstaviť, ale je na čase s tým začať, keďže mám už po 20tke), samozrejme výnimkou nesmie byť teplé oblečenie. V mnohých diskusných fórach sa hovorí aj o probiotikách. Preto by ma zaujímalo, či sú na ne aj nejaké obmedzenia. Ako viem, že niekde sa píše, že by sa s antibiotikami nemali používať nejaké probiotiká, ale ak človek je napr. bryndzu alebo zakysanku, tak to je tiež zlé?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.