Príznaky tuberkulózy

Príznaky tuberkulózy

Tuberkulóza je infekčné ochorenie, ktoré je spôsobené baktériou ( Mycobacterium tuberculosis ).  Nákaza sa šíri najmä kvapôčkovou infekciou. Zdrojom nákazy je človek chorý na tuberkulózu. Ojedinele môže dôjsť k nákaze aj od zvierat, ako sú vtáky alebo mačky. Zriedkavo môže baktéria preniknúť do tela aj cez otvorené ranu.

Baktéria spôsobujúca tuberkulózu najskôr vytvorí infekčné ložisko v pľúcach. Odtiaľ sa môže neskôr šíriť do krvi a do lymfatických uzlín. Tieto primárne ložiská infekcie v pľúcach sa môžu zahojiť alebo zostávajú v latentne v pľúcach a neskôr môžu spôsobiť tuberkulózu opätovne.

Medzi príznaky tuberkulózy radíme: zvýšenie telesnej teploty, malátnosť, únava, nechutenstvo, potenie ( hlavne počas spánku ), kašeľ. Pacientov kašeľ má špecifický priebeh. Najskôr je vykašliavanie hnisavé alebo hlienovité. Neskôr pacient začne vykašliavať hlien spolu s krvou. Typické sú aj bolesti za hrudnou kosťou, za lopatkami a medzi lopatkami.

Ako už bolo spomenuté baktéria spôsobujúca tuberkulózu napáda aj iné časti tela ako pľúca. Príznak tuberkulózy sa takto môžu prejaviť aj na mozgu, kostiach a kĺboch, močovom a pohlavnom systéme, v tráviacom systéme, na koži a v iných častiach tela.

Na Slovensku sú ľudia voči tuberkulóze očkovaný. V prípade liečby sa používa látky nazývané antituberkulotiká.

Bude vás zaujímať:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.