Príznaky rakoviny pľúc

Príznaky rakoviny pľúc

Rakovina pľúc je jednou z najrozšírenejších druhov rakoviny. U mužov je to druhá najčastejšia rakovina. Hneď po rakovine prostaty. Priemerný vek odhalenia choroby je od 55 do 60 rokov. Medzi rizikové skupiny patria fajčiari a ľudia pracujúci v prostredí so zvýšenou prašnosťou.

Fajčiari sú veľmi osobitá skupina. Rakovina pľúc je jednou z mála druhov rakoviny, kde sú príčiny ochorenie vcelku dobre známe. Fajčenie zvyšuje riziko rakoviny pľúc niekoľko násobne. Tento fakt potvrdilo celé množstvo vedeckých štúdií. Tie priemerne odhadujú, že riziko fajčiara, že dostane rakovinu pľúc je 40 krát vyššie ako u nefajčiara.

Rozoznávame dva typy rakoviny pľúc. Malobunkové a nemalobunkové. Pri malobunkovej rakovine nádory metastázujú veľmi skoro. Pri tomto type rakoviny pľúc je nádej na vyliečenie takmer nulová. Priemerná dĺžka prežitia je menej ako jeden rok.

Nemalobunková rakovina pľúc je v niektorých prípadoch operovateľná. Toto zvyšuje nádej dožitia pacienta trpiaceho rakovinou pľúc. 5 rokov po operácii sa dožíva približne 40 percent pacientov.

Príznaky rakoviny pľúc v jej počiatkoch sú ťažko pozorovateľné. Keď sa objavia problémy s dýchaním, bolesti v hrudi, opakované zápaly dýchacích ciest, strata telesnej teploty, vykašliavanie hlienov a krvi alebo horúčky, je už zvyčajne neskoro a možnosti liečby sú limitované.

Bude vás zaujímať:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.