Príznaky rakoviny kože

Príznaky rakoviny kože

Rakovina kože je najbežnejšia rakovina, ktorá je často aj najľahšie liečiteľná. Toto však platí iba pri niektorých typov rakoviny kože a zároveň musí byť táto rakovina zachytená včas. Rakovine kože bola venovaná veľká pozornosť v súvislosti ozónovou dierou. Prevencia je veľmi dôležitá pri tomto druhu rakoviny.

Veľmi bežným druhom rakoviny je aktinická keratóza. Tento druh rakoviny sa zvyčajne podarí odhaliť pomerne včas. Aktinická keratóza sa prejavuje malými červenými alebo ružovými škvrnkami s drsným povrchom. Jednoduchšie je ich nahmatať než spozorovať zrakom. Táto forma rakoviny kože sa vyskytuje najmä na miestach kože, ktoré boli vystavené častému slnečnému žiareniu.

Bazocelulárny karcinóm sa tiež vyskytuje najmä na miestach pokožky, ktorá bola vystavená pravidelnému slnečnému žiareniu. Nemusí však tomu byť tak vždy. Normálne vyzerá ako malá do ružova sfarbená hrčka alebo škvrna. Môže však pripomínať aj kožnú atrofiu alebo malú jazvu. Ak tento druh rakoviny nie je liečený, dostáva sa na povrch a krváca. Nešíri sa však ďalej a teda nepredstavuje životu nebezpečné riziko.

Malígny melanóm patrí medzi najnebezpečnejšie typy rakoviny kože. Spočiatku sa javí ako nepravidelná hnedá škvrna alebo ako znamienko, ktoré mení svoj tvar. Pokiaľ nie je liečený včas, môže sa rozšíriť do iných orgánov človeka a spôsobiť smrť.

Bude vás zaujímať:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.