Príznaky rakoviny hrtanu

Príznaky rakoviny hrtanu

Rakovina hrtanu patrí medzi zhubné ochorenia dýchacej sústavy. Niekedy sa rakovina hrtanu nazýva aj hrtanový karcinóm. Tento druh rakoviny je charakterizovaný miestom výskytu, teda hrtanom. Nejedná sa však iba o jeden typ rakoviny. Rakovinu hrtanu delíme na základe miesta výskytu v hrtane. Poznáme glottis ( pravé hlasivky ), supraglottis a subglottis. Najviac prípadov rakoviny vzniká v časti glottis.

Najčastejší typ rakoviny hrtanu postihuje dlaždicové bunky hrtanu, ktoré tvoria jeho povrchovú časť.

Príznaky rakoviny hrtanu veľmi závisia na veľkosti nádoru a na jeho umiestnený. Vo všeobecnosti však za príznaky rakoviny hrtanu môžeme považovať: chrapot alebo iné zmeny hladu, pretrvávajúci kašeľ, bolestivý krk, pocit niečoho uviaznutého v krku, pach z úst, bolenie ucha. Všetky tieto  symptómy sú veľmi všeobecné, aby ich postihnutý identifikoval ako správu o rakovine. Avšak aj pri najmenšom podozrení je nutné navštíviť lekára a podrobiť sa odbornému vyšetreniu.

Pokiaľ zodpovedný lekár má odôvodnené podozrenie, že sa jedná o rakoviny hrtanu, pristúpi sa na odobranie tkaniva ( biopsiu ), ktoré je následne poslané do laboratória k rozboru.

Liečba rakoviny hrtanu je špecifická konkrétnemu druhu rakoviny a jej umiestneniu. Liečba môže zahrňovať chirurgický zákrok, ožarovanie, rádioterapiu alebo ich rôzne kombinácie.

Bude vás zaujímať:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.