Príznaky ochorenia obličiek

Príznaky ochorenia obličiek

Ochorenie obličiek patrí k veľmi vážnym ochoreniam ľudského organizmu. Táto choroba prichádza neočakávane, pretože väčšina príznakov ochorenia obličiek je v rannom štádiu nepozorovateľných.

Obličky sú zodpovedné za jednu zo základných a k životu nevyhnutnej funkcii organizmu. Obličky čistia krv od rôznych cudzorodých látok a hlavne o látok, ktoré sú prirodzeným produktom metabolizmu organizmu. Zlyhanie obličiek ma často fatálne následky.

Ochorenie obličiek vo zvýšenej miere hrozí diabetikom, ľuďom so zvýšeným krvným tlakom a pacientom s chronickými zápalmi. Ochorením trpia predovšetkým starší ľudia. Muži nad 45 rokov patria do rizikovej skupiny. Pre ženy je táto hranica 50 rokov. Obličky môžu byť poškodené aj dlhodobým užívaním rôznych liekov, ako je napríklad antireumatikum Ibuprofen.

Príznaky

Príznaky ochorenia obličiek nie sú v počiatočnom štádiu tejto choroby viditeľné. Medzi prvými varovnými signálmi, ktoré si človek všimne, sú opuchy nôh a viečok. Keď sa v moči objaví krv, možno už chorobu považovať za pokročilú.

Chorobu možno včasnejšie odhaliť jednoduchým rozborom moču. V prípade, ak sa v moči nachádzajú bielkoviny, znamená to, že niečo s obličkami nie je v poriadku. Preto prevencia je najlepší liek. Každý človek by sa mal podrobiť preventívnej prehliadke každé 2 roky, ktorej súčasťou by mali byť aj obličkové testy.

Bude vás zaujímať:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.