Príznaky mononukleózy

Príznaky mononukleózy

Infekčná mononukleóza patrí medzi choroby spôsobené vírusom. Monunukleóza je spôsobená herpetickým vírusom, podobne ako tomu je pri opare. O mononukleóze sa často hovorí ako o chorobe z bozkávania. Dôvod je veľmi jednoduchý. Táto činnosť je najčastejšou formou prenosu tohto vírusu. Prenos môžu byť spôsobený aj zubnou kefkou či návštevou spoločensky veľmi frekventovaných priestorov.

Mononukleóza v normálny prípadoch nie je nebezpečná pre človeka. Problémy môže spôsobiť v prípade rôznych komplikácií.

Inkubačná doba ( čas od prieniku vírusu do organizmu po prejav prvých príznakov ) je v prípade mononukleózy 4 – 6 týždňov. Po tomto čase sa objavia príznaky, ktoré časom odznejú. Človek však naďalej zostáva nositeľom vírusu a môže ho šíriť ďalej.

Príznaky

Charakteristická je únava, ktorá sa podobá únavovému syndrómu. Je to nevysvetliteľná únava, ktorá nepramení zo žiadnej predchádzajúcej činnosti.

Mononukleóza môže byť sprevádzaná aj vysokými horúčkami, ktoré môžu dosahovať aj 40 °C. Toto je znak komplikovanejšieho priebehu choroby.

Bolesti krku sú tiež veľmi časté. Bolesti sú veľmi podobné angíne.

Zväčšenie lymfatický uzlín je tiež charakteristické pre mononukleózu. Tento symptóm je však prítomný u mnohých iných chorôb, ako je napríklad aj angína. Pri mononukleóze dochádza k zdureniu predných a zadných krčných uzlín.

Bude vás zaujímať:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.