Príznaky hypertenzie

Príznaky hypertenzie

Hypertenzia je odborný názov pre vysoký tlak. Toto ochorenie je veľmi bežné v populácií. Mnohí ľudia sú si toho vedomí, mnohí však nie. Hypertenzia sa nazýva aj tichý zabijak, pretože nemá mnoho príznakov, ktoré je možno jednoducho spozorovať. Takto môžu ľudia žiť s vysokým krvným tlakom po mnohé roky bez toho, aby o tom vedeli. Väčšinou je hypertenzia objavená iba náhodne počas nejakého vyšetrenia.

Krvný tlak meriame v dvoch úrovniach. Systolický tlak je tlak, ktorý srdce v tvorí v obehovom systéme v momente, keď vypudí krv. Diastolický tlak je tak v krvnom obehu v čase, keď je srdce v pokoji. Systolický tlak sa udáva prvý a je logicky vždy vyšší ako diastolický.

Za normálny krvný tlak sa považuje hodnota 120 / 80 a menej. Určiť, kedy sa jedná o hypertenziu, ktorá škodí organizmu nie je jednoduché. Vo všeobecnosti sa však prijíma hodnota 140 / 90 a viac. Rozlišuje sa hypertenzia prvého a druhého stupňa. Tieto kategórie sú však iba formálne.

Príznaky hypertenzie možno pozorovať, aj keď to nie je jednoduché, pretože vysoký krvný tlak sa nijako zvlášť neprejavuje. Hypertenzia sa však môže prejavovať bolesťami hlavy, bolesťami pri hrudníku, únavou alebo poruchami spánku.

Bude vás zaujímať:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.