Príznaky HIV

Príznaky HIV

HIV ( je anglická skratka – Human Immunodeficiency Virus, slovenský preklad je – vírus nedostatku ľudskej imunity). HIV je chorobou posledných 30-tich rokov, počas ktorých spôsobil veľký rozruch. Hlavnou cestou prenosu HIV je sexuálny styk. Medzi najrizikovejšiu skupinu patria homosexuáli. Ďalšími formami prenosu  sú nesterilizované injekčné striekačky, prípadne krvná transfúzia.

Príznaky HIV nie sú veľmi špecifické, a preto sú často prehliadané. HIV sa v prvej svojej fáze, tesne po preniknutí vírusu do tela prejavuje veľmi podobne ako klasická chrípka či prípadne ako mononukleóza.

Príznaky HIV môžeme rozdeliť do 4 fáz. Posledná štvrtá je vlastné ochorenie AIDS.

Fáza 1.

K vypuknutiu príznakov dochádza po 2 – 3 týždňoch po samotnom nakazení. Jedná sa o akútny retrovirálny syndróm, teda o prudkú reakciu imunitného systému organizmu na prítomnosť vírusu. Príznaky sú veľmi podobné chrípke.

Fáza 2.

Táto fáza sa neprejavuje takmer žiadnymi príznakmi. Človek chorý na HIV v tejto fáze pôsobí ako zdravý jedinec. Avšak je nositeľom vírusu a môže ním nakaziť ďalších ľudí. Táto fáza môže trvať až 10 rokov.

Fáza 3.

Fáza 3 je charakteristická zdurením lymfatických uzlín nie len v oblasti slabín. To je znak prebiehajúceho boja imunitného systému a vírusu. Na človeku sa to prejavuje poklesom váhy.

Bude vás zaujímať:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.