Príznaky cirhózy pečene

Príznaky cirhózy pečene

Cirhóza pečene je veľmi nebezpečné ochorenie pečenie, ktoré je neliečiteľné klasickou liečbou a veľmi často končí smrťou. Väčšina zdravotných problémov, ktoré spôsobuje cirhóza pečene súvisí so slabým prietokom krvi cez pečeň. Príznaky cirhózy pečene sú rôzne, avšak najzreteľnejšie sú žltačkové príznaky – žlté sfarbene pokožky, očí a slizníc.

Krv z čriev a žalúdka je odvádzaná špeciálnou žilou do pečene, kde môžu byť živiny okamžite spracované a toxické látky odbúrané. Odtiaľ je krv odvádzaná do dolnej dutej žily, ktorá vedie do srdca.

Pri cirhóze pečene vzniká tzv. portálna hypertenzia. Prechod krvi pečeňou je znížený a tak vzniká väčší tlak v žile, ktorá privádza krv do pečene. Výsledkom je, že krv sa snaží nájsť inú cestu, napríklad cez pažerákové žily. To spôsobí ich rozšírenie alebo prasknutie. Postihnutý môže takto vykrvácať.

Ďalšou možnosťou je prienik tekutín do brušnej dutiny, ktoré sú filtrované pod vplyvom tlaku zo žily vedúcej do pečene.

Ako dôsledok cirhózy pečene môže dôjsť k poškodeniu mozgu. Je to spôsobené tým, že pečeň nedokáže odbúravať toxické látky z krvi. Prejavuje sa to najmä zmätenosťou, agresivitou, zmenou správania sa, zmenou denného rytmu ( bdelosť v noci, spánok cez deň ). V horších prípadoch dochádza k strate vedomia alebo k smrti.

Bude vás zaujímať:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.