Príznaky chrípky

Príznaky chrípky

Chrípka je nákazlivé ochorenie, s ktorým sa už stretla väčšina ľudí. Hlavne v chladných zimných mesiacoch je chrípka veľmi bežná. Počas tohto obdobia vznikajú chrípkové epidémie, ktoré bývajú rôznej veľkosti. Svet sa obáva príchodu pandémie, ktorá by zachvátila celý svet.

Chrípku spôsobuje vírus, ktorý sa šíri tzv. kvapôčkovou infekciou. To znamená, že sa šíri formou kvapiek vzduchom. Vírus chrípky je možné nájsť v slinách a ďalších sekrétoch dýchacích ciest. Do prostredia sa dostáva dýchaním, kašlaním, kýchaním, ale aj bežným rozprávaním.

Inkubačná doba chrípky je veľmi krátka – iba 1 – 3 dni. To znamená, že od nakazenia po výskyt prvých príznakov ubehne presne takáto doba.

Prvé príznaky chrípky prichádzajú pomerne náhle a sú to: horúčka ( 38 – 40 °C ), mrazenie, bolesti svalov, celková únava, bolesti kĺbov, chrbta, končatín. Charakteristickým príznakom je bolesť pri pohybe očí či bolesť za očami.

Tieto počiatočné symptóm sa postupne menia na príznaky týkajúce sa samotných dýchacích ciest. Všetko sa to začína pokašliavaním, suchým a dráždivým kašľom, ktorý sa postupne mení na vlhký kašeľ, pri ktorom pacient vykašliava hlien bielej farby. Toto je sprevádzajú bolesťou za hrudnou kosťou, prípadne problémami tráviaceho traktu a prechladnutím.

Horúčka pri chrípke zvyčajne ustupuje po 4 dňoch.

Bude vás zaujímať:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.