Príznaky alergie

Príznaky alergie

Do kategórie alergie radíme množstvo reakcií tela na rôzne jemu cudzorodé látky. Tieto látky nazývame alergény. Tie môžu byť všemožného pôvodu. Od bežného peľu až po špecifické syntetické látky, ktoré možno nájsť iba v liekoch. Z tejto podstaty alergií vyplýva aj to, že alergie disponujú veľkým množstvo príznakov, ktoré možno veľmi ťažko kategorizovať. Príznaky alergie preto možno rozoberať iba podľa jednotlivých kategóriách alergií.

Kožná alergia

S názvu je jasné, že tento typ alergie sa bude prejavovať na pokožke. To sa deje rôznymi ekzémami, vyrážkami či inými útvarmi na povrchu kože ( pľuzgiere, pálenie pokožky ). Rozsah týchto príznakov alergie môže byť veľmi rôzny. Záleží od sily reakcie na daný alergén.

Potravinová alergia

Alergény nachádzajúce sa v potravinách spôsobujú alergickú reakciu najmä v tráviacom trakte. To sa prejavuje zvracaním, hnačkami, nevoľnosťou a kŕčmi v bruchu. K týmto prejavom sa môžu pridať aj kožné symptómy či poruchy dýchania. Reakcia môže byť niekedy veľmi prudká a môže viesť až smrti. Príkladom môžu byť arašidy.

Alergia horných dýchacích ciest

V slabšej forme sa takáto alergie môže prejavovať iba chronickou nádchou. Medzi ťažšie prípady patrí astma.

Alergie na hmyz

Poštípanie hmyzom môže spôsobiť prudkú alergickú reakciu. Nastávajú rôzne opuchy a výskyty pľuzgierov.

Bude vás zaujímať:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.